1-10 noiembrie 2013 – Festivalul Filmului Francez

catchy

1 November 2013

A 17-a ediție a Festivalului Filmului Francez se va desfășura în București, Timișoara, Cluj-Napoca, Iași, Sibiu și Oradea, și va fi consacrată promovării și difuzării tinerilor realizatori francezi prin intermediul unei competiții a filmelor lor de debut, opere care nu pătrund ușor în circuitul de exploatare tradițional și pentru care festivalurile reprezintă o importantă oportunitate de expunere atât în Franța, cât și în străinătate.

Secțiunea filmelor în competiție va fi completată și de alte secțiuni necompetitive. Pentru prima dată va fi organizat în cadrul festivalului și un vot al publicului, în parteneriat cu TV5 Monde. Biletele pot fi cumpărate direct de la sala Elvira Popescu sau online.

PROGRAMUL FESTIVALULUI DE FILM FRANCEZ LA BUCUREȘTI

 VINERI 1 NOIEMBRIE

18.00 : « L’Affaire Tanase » de Ionut Teianu (56′ ; documentar ; România ; 2012,2013) (Secțiunea Ecran larg ; proiecție urmată de dezbatere)

20.30 : « Populaire » de Regis Roinsard (1h51′ ; comedie ; Franța ; 2012) (Secțiunea Comedie)

SÂMBĂTĂ 2 NOIEMBRIE

11.00 : « Aya de Yopougon » de Marguerite Abouet și Clément Oubrerie (1h24′ ; animație ; Franța, Belgia ; 2013) (Secțiunea Junior)

14.00 : « S’en fout la mort » de Claire Denis (1h31′ ; dramă ; Franța ; 1990) (Secțiunea Retrospectivă)

16.00 : « Stella » de Vanina Vignal (1h17′ ; documentar ; Franța ; 2007) (Secțiunea Ecran Larg ; proiecție urmată de dezbatere)

18.00 : « Comme des frères » de Hugo Gélin (1h41′ ; comedie ; Franța ; 2011) (Secțiunea Competiție)

20.00 : « Les Lignes de Wellington » de Valeria Sarmiento (2h31′ ; război, istoric ; Franța ; 2012) (Secțiunea Ecran Larg)

DUMINICĂ 3 NOIEMBRIE

11.00 : « Allez raconte! » de Jean-Christophe Roger (1h17′ ; animație ; Franța, Belgia, Luxemburg ; 2010) (film de animație pentru copii, Secțiunea Junior)

14.00 : « Trouble Everyday » de Claire Denis (1h40′ ; thriller, horror, erotic ; Franța, Japonia ; 2001) (Secțiunea Retrospectivă)

16.00 : « Les Seigneurs » de Olivier Dahan (1h33′ ; comedie ; Franța ; 2012) (Secțiunea Comedie)

18.00 : « Les Rencontres d’après minuit » de Yann Gonzalez (1h31′ ; comedie dramatică ; Franța ; 2013) (Secțiunea Competiție)

20.00 : « Le Temps de l’aventure » de Jérôme Bonnell (1h45′ ; comedie dramatică ; Franța ; 2013) (Secțiunea Panorama)

LUNI 4 NOIEMBRIE

18.00 : « La Bataille de Solférino » de Justine Triet (1h34′ ; dramă ; Franța ; 2013) (Secțiunea Competiție)

20.00 : « Beau travail » de Claire Denis (1h29′ ; dramă, război ; Franța ; 1999) (Secțiunea Retrospectivă)

MARȚI 5 NOIEMBRIE

18.00 : « Les Gouffres » de Antoine Barraud (1h05′ ; dramă ; Franța ; 2013) (Secțiunea Competiție)

20.00 : « Cherchez Hortense » de Pascal Bonitzer (1h40′ ; comedie ; Franța ; 2012) (Secțiunea Comedie)

MIERCURI 6 NOIEMBRIE

18.00 : « La Belle vie » de Jean Denizot (1h33′ ; aventură ; Franța ; 2013) (Secțiunea Competiție ; proiecție urmată de dezbatere)

20.30 : « Les Gamins » de Anthony Marciano (1h35′ ; comedie ; Franța ; 2012) (Secțiunea Comedie)

JOI 7 NOIEMBRIE

16.00 : « La Fille du 14 juillet » de Antonin Peretjatko (1h28′ ; comedie ; Franța ; 2013) (Secțiunea Competiție)

18.00 : « Camille Claudel, 1915 » de Bruno Dumont (1h31′ ; biografie ; Franța ; 2013) (Secțiunea Panorama)

VINERI 8 NOIEMBRIE

18.00 : « Rengaine » de Rachid Djaïdani (1h15′ ; comedie dramatică ; Franța ; 2010) (Secțiunea Competiție)

20.00 : « L’Intrus » de Claire Denis (2h10′ ; dramă ; Franța ; 2004) (Secțiunea Retrospectivă)

22.20 : Film surpriză

SÂMBĂTĂ 9 NOIEMBRIE

11.00 : « Couleur de peau : Miel » de Jung și Laurent Boileau (1h15′ ; animație ; Franța, Belgia ; 2012) (film de animație pentru copii, Secțiunea Junior)

14.00 : « 35 rhums » de Claire Denis (1h40′ ; dramă ; Franța ; Germania ; 2008) (Secțiunea Retrospectivă)

16.00 : « La Désintégration » de Philippe Faucon (1h18′ ; drama ; Franța ; 2011) (Secțiunea Panorama)

18.00 : « 2 automnes 3 hivers » de Sébastien Betbeder (1h30′ ; comedie ; Franța ; 2013) (Secțiunea Competiție)

20.30 : « La Cage dorée » de Ruben Alves (1h31′ ; comedie ; Franța, Portugalia ; 2012) (Secțiunea Comedie) (Decernarea Premiului Publicului TV5 Monde – Gala de închidere)

DUMINICĂ 10 NOIEMBRIE

11.00 : « Couleur de peau : Miel » de Jung și Laurent Boileau (1h15′ ; animație ; Franța, Belgia ; 2012) (film de animație pentru copii, Secțiunea Junior)

14.00 : « White Material » de Claire Denis (1h42′ ; dramă ; Franța, Camerun ; 2010) (Secțiunea Retrospectivă)

16.00 : « Après le silence » de Vanina Vignal (1h30′ ; documentar ; Franța, România ; 2013) (Secțiunea Ecran larg, proiecție urmată de dezbatere)

19.00 : « La vie d’Adèle » de Abdellatif Kechiche (2h59′ ; comedie dramatică ; Franța ; 2013) (Secțiunea Panorama, Palme d’or la Festivalul de Film de la Cannes în 2013)

Vizionare plăcută! 🙂



Citiţi şi

Românce de ţi-e mai mare dragul! (II)

Acest articol este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.


Nu rata urmatoarele articole Catchy!

Inscrie-te la newsletterul gratuit. Avem surprize speciale in fiecare zi pentru cititorii nostri.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • RSS
492 views

Your tuppence

My two pennies

* required
* required (confidential)

catchy.ro