Programul Festivalului “George Enescu” 2015

Catchy

20 August 2015

FESTIVALUL INTERNAŢIONAL

„GEORGE ENESCU“

România, 30 august – 20 septembrie 2015

Ediţie desfăşurată sub înaltul patronaj al Preşedintelui României

Director artistic: Ioan Holender

Producător: Guvernul României prin Ministerul Culturii şi Patrimoniului Naţional

Coproducători: Societatea Română de Radiodifuziune

Societatea Română de Televiziune

Organizator: ARTEXIM

afiș festival enescu 2015

PROGRAM

DUMINICĂ 30.08                                                                                                                          

Ora 19.30                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“

Sala Mare a Palatului

ORCHESTRA ROMÂNĂ DE TINERET

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU“

Dirijor: KRISTJAN JÄRVI

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Solistă: SARAH CHANG – vioară

Program:

Enescu  Rapsodia nr. 1 în La Major op. 11

Sibelius – Concertul pentru vioară şi orchestră în re minor op. 47

Orff  Carmina Burana

Soliști:

JENNIFER O’LOUGHLIN  soprană

MAX EMANUEL CENCIC  tenor

LEVENTE MOLNAR  bariton

 

Ora 22.30                                            Seria „Concertele de la miezul nopţii“

Ateneul Român

CORUL NAȚIONAL MADRIGAL

Dirijor: ANNA UNGUREANU

Program:  «Ars Nova şi Renaştere» de la baladele lui Guillaume Machaut la madrigalele lui Claudio Monteverdi – program de muzica sacră şi profană

Francesco Landini – Ecco la Primavera

Guillaume de Machaut – De toutes flours

Pierre Bonnet – Francion vint l’autre jour

Claude de Sermisy – Languir me fais

Francis Pilkington – Rest, sweet nymphs

William Byrd – Missa a quarto voci-Sanctus

Thomas Tallis – O sacrum convivium

Thomas Morley – Now is the month of Maying

Heinrich Isaac – Innsbruck, ich muss dich lassen

Hans Leo Hassler – Cantate Domino

Cristobal de Morales – Pie Jesu

Tomas Luis de Victoria – O Magnum Mysterium

Jacques Arcadelt – Il bianco e dolce cigno

Roland de Lassus – Bon jour mon Coeur

Josquin Desprez – Baisez moi, ma douce amie

Constanzo Festa – Madonna, io v’amo e taccio

Giovanni Pierluigi de Palestrina – I vaghi fiori

Giovanni Pierluigi de Palestrina – Missa Papae Marcelli – Agnus Dei

Luca Marenzio – Scaldava il sol

Gesualdo da Venosa – Io tacero

Claudio Monteverdi – Quel augellin che canta 

 

LUNI                     31.08                                                                                                  

Ora 17.00                                            Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

THARICE VIRTUOSI

Vioară: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA, BOGDAN ZVORIŞTEANU, OLEG KASKIJV, EDGAR PUJOL, VLAD STĂNCULEASA

Violă: SOPHIA REUTER, ETTORE CAUSA

Violoncel: STANIMIR TODOROV,  PABLO DE NAVARAN

Dirijor: LIVIU PRUNARU

Program:

Vivaldi – Concert pentru 3 viori şi orchestră de coarde în Fa Major, F.1. nr. 34.

Solişti: BOGDAN ZVORISTEANU, OLEG KASKIJV, VALENTINA SVYATLOVSKAYA

Bridge  – „Lament“ pentru două viole

Solişti: ETTORE CAUSA, SOPHIA REUTER

Șostakovici  – Duo pentru două viori

Solişti: LIVIU PRUNARU, BOGDAN ZVORISTEANU

Bruch – Andante din concertul pentru vioară, violă şi corzi în mi minor op. 88

Solişti: OLEG KASKIJV, ETTORE CAUSA

Barrière – Sonata pentru două violoncele în Sol Major

Solişti : STANIMIR TODOROV, PABLO DE NAVARAN

Ysaye – „Amitié“ op. 26 pentru două viori şi corzi

Solişti: LIVIU PRUNARU, VALENTINA SVYATLOVSKAYA

Spohr  – Double Quartet op. 65. nr. 1

 

Ora 20.00                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“

Sala Mare a Palatului

ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

Dirijor: ZUBIN MEHTA

Program:

Schoenberg – Simfonia de cameră nr. 1 în Mi Major op. 9

Bruckner – Simfonia nr. 8 în do minor                                                                                                   

 

MARŢI                  01.09                                                                                                                                 

Ora 17.00                                            Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

CVARTETUL „BELCEA“

Invitat: Valentin Erben (violoncel)

Program:

Schubert – Cvintet pentru 2 viori, violă și două violoncele, op.163, D956 în Do Major

Beethoven – Cvartetul de coarde nr.14 op. 131 în do diez minor                            

 

Ora 20.00                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“

Sala Mare a Palatului

ISRAEL PHILHARMONIC ORCHESTRA

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

Dirijor: ZUBIN MEHTA

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Program :

Enescu – „Vox Maris“ op. 31

Mahler – Simfonia nr. 9 în Re Major

Solist – MARIUS VLAD BUDOIU –  tenor

 

MIERCURI           02.09                                                                                                  

Ora 17.00                                            Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

SCOTTISH ENSEMBLE

Solistă: PATRICIA KOPACHINSKAJA – vioară

Program:

Silvestri – Trei piese pentru orchestră de coarde op. 4 nr. 2

Brahms – Trei Chorale  Preludii din op. 122

Mansourian – „Four Serious  Songs“

Solistă: PATRICIA KOPACHINSKAJA – vioară

Enescu – Intermezzi pentru instrumente de coarde op. 12 în Re Major

Ravel  – „Petite Symphonie “ (aranjament Rudolh Barshai)                                                      

 

Ora 19.30                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“

Sala Mare a Palatului

ORCHESTRA NAŢIONALĂ RADIO

CORUL ACADEMIC RADIO

CORUL DE COPII RADIO

Dirijor: CORNELIUS MEISTER

Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA

Dirijorul Corului de copii : VOICU POPESCU

Program: Mahler – Simfonia nr. 8

Solişti:

ERIKA SUNNEGARDH – soprană

MEAGAN MILLER – soprană

AURELIA FLORIAN VRABIE  soprană

MICHAELA SELINGER  alto

LILIANA CIUCA  alto

STEFAN VINKE  tenor

GEORGE PETEAN – bariton

SORIN COLIBAN  bas

 

JOI                         03.09                                                                                                                  

Ora 17.00                                               Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

Filarmonica George Enescu

Dirijor: PETER RUZICKA

Program:

Enescu/ Bentoiu – Simfonia nr. 4

Ruzicka – „Clouds“ pentru cvartet de coarde şi orchestră ( 2013)

Bartók – „Kossuth“ – poem pentru orchestră

 

Ora 20.00                                            Seria “Mari orchestre ale lumii”

Sala Mare a Palatului

BERLINER PHILHARMONIKER

Dirijor:  Sir SIMON RATTLE

Program:

Britten – „Frank Bridge Variations“

Șostakovici  – Simfonia nr. 4 în do minor op. 43

 

VINERI  04.09                                                                                                                  

Ora 16.30                                            Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

Recital FAZIL SAY

Program

Beethoven – Sonata nr. 14 în do diez minor op. 27 / 2  „Sonata lunii“

Beethoven – Sonata nr. 32 în do minor op. 111

Chopin –  4 Nocturne

Chopin – Sonata Nr. 2 în si bemol minor op. 35

 

Ora 19.30                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“

Sala Mare a Palatului

STAATSKAPELLE  DRESDEN

Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN

Solist: YEFIM BRONFMAN – pian

Program:

Enescu  Simfonia de cameră pentru 12 instrumente soliste op. 33 în Mi Major

Beethoven    Concertul nr.3 pentru pian şi orchestră în do minor op. 37

Bruckner – Simfonia Nr. 6 în La Major

 

Ora 22.30                                            Seria „Concertele de la miezul nopţii“

Ateneul Român

THE KING’S CONSORT – Orchestră şi cor

Program: Mendelssohn–Bartholdy – Oratoriul „PAULUS“

Dirijor: ROBERT KING

Solişti:

CAROLYN SAMPSON – soprană

HILARY SUMMERS – alto

JAMES GILCHRIST – tenor

DAVID WILSON–JOHNSON – bas

 

SÂMBĂTĂ           05.09    

Ora 11.00                                        Seria „Concertele de dimineaţă

Sala mică a Palatului

Ansamblul „PROFIL“

Dirijor: TIBERIU SOARE

Program:

Iranyi – Noema pentru pian solo şi orchestră de cameră (primă audiție absolută) / solist: Cristian Niculescu

Androne – Karoshi II pentru ansamblu (primă audiție absolută)

Lolea – Lucrare pentru ansamblu (primă audiție absolută)

Măniceanu – Lucrare pentru ansamblu (primă audiție absolută)

Dediu – Hyperkardia IV – pentru orchestră de cameră (primă audiție absolută)

Murariu – El Niño (câștigător al Concursului Internațional George Enescu 2014 – secțiunea Compoziție – Muzică de Cameră)

Țăranu – Epitaphe pour Jorge / solist Emil Vișinescu

 

Ora 16.30                            Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

Recital MURRAY PERAHIA  pian

Program: TBA

 

Ora 19.30                                            Seria “Mari orchestre ale lumii”

Sala Mare a Palatului

STAATSKAPELLE  DRESDEN

Dirijor: CHRISTIAN THIELEMANN

Solistă: ANJA HARTEROS

Program:

Strauss  – „Letzte Lieder“

„Frühling“ – „September“ – „Beim Schlafengehen“ – „Im Abendrot“  – „Malven“

(Orchesterfassung von Wolfgang Rihm), Auftragswerk der Osterfestspiele Salzburg und der

Sächsischen Staatskapelle Dresden

Strauss – „Eine Alpensinfonie“ op. 64 

 

Ora 22.30                                            Seria „Concertele de la miezul nopţii“

Ateneul Român

THE KING’S CONSORT – Orchestră şi cor

Dirijor: ROBERT KING

Solişti:

CAROLYN SAMPSON – soprană

ROBIN BLAZE – contratenor

JAMES GILCHRIST – tenor

DAVID  WILSON–JOHNSON – bas

Program: Odes to St.Cecilia

Purcell – Ode to St.Cecilia „Welcome to all the pleasures“ (1683)

Britten –Hymn to St.Cecilia  (1942)

Händel – Ode to St.Cecilia „From Harmony“ (1739)

 

DUMINICĂ         06.09                                                                                                                  

Ora 11.00                                         Seria „Concertele de dimineaţă

Sala mică a Palatului

„MUSICA NOVA“

FLORIAN POPA – clarinet

FREDERIC MOREAU – vioară

DOREL FODOREANU – violoncel

MARA DOBRESCU – pian

Program:

Enescu (Bentoiu) – Trio în la minor (1916) (vioară, violoncel, pian)

Bartók – „Contrasts“ (Sz 111, BB 116)

Messiaen – „Quatuor pour la fin du temps“ (vioară, clarinet, violoncel, pian)

 

 Ora 16.30                                           Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

Recital ELISABETH LEONSKAJA – pian Recital „In memoriam Sviatoslav Richter“

Program:

Schubert – Sonata în Re Major, D 850 („Gasteiner“)

Schumann – Sonata nr. 1 în fa diez minor op. 11

Berg – Piano Sonata op.1

 

Ora 19.30                                            Seria „Mari orchestre ale lumii”

Sala Mare a Palatului

SAN FRANCISCO SYMPHONY

Dirijor: MICHAEL THILSON THOMAS

Solistă: YUJA WANG – pian

Program :

Bartók – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în Sol Major Sz.95, BB 101

Mahler – Simfonia nr. 1 în Re Major

 

Ora 22.30                                            Seria „Concertele de la miezul nopţii“

Ateneul Român

Orchestra „IL POMO D’ORO“

Dirijor: RICCARDO MINASI

Program: Leonardo Vinci – „Catone in Utica“

Solişti:

FRANCO FAGIOLI – Cesare

JUAN SANCHO – Catone

VALER SABADUS – Marzia

MARTIN MITTERRUTZNER– Fulvio

VINCE YI – Emilia

MAX EMANUEL CENCIC – Arbace

 

LUNI                     07.09

Ora 17.00                                            Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN

Dirijor: TREVOR PINNOCK

Solistă: MARIA JOAO PIRES – pian

Program:

Schubert –  Uvertura în Re Major „În stil italian” D 590

Chopin – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în fa minor op. 21

Haydn – Simfonia nr. 92 în Sol Major H 1/92 „Oxford Symphony“

 

Ora 19.30                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“

Sala Mare a Palatului

SAN FRANCISCO SYMPHONY

Dirijor: MICHAEL THILSON THOMAS

Program:

Enescu – „Voix de la nature“

Adams – „Absolute Jest“ cu participarea Cvartetului „St. Lawrence“

Beethoven – Simfonia nr. 3 in Mi bemol Major op. 55 „Eroica“

 

MARŢI                  08.09                                                                                                                                 

Ora 17.00                                           Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

DEUTSCHE KAMMERPHILHARMONIE BREMEN

Dirijor:TREVOR PINNOCK

Solistă: MARIA JOAO PIRES– pian

Program :

Mozart – Uvertura La clemenza di Tito KV 621

Mozart – Concertul nr.27 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major K 595

Mozart – Simfonia nr. 41 în Do Major K 551 – „Jupiter “

 

Ora 20.00                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“ –

Sala Mare a Palatului

LONDON SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor: ION MARIN

Solist: LARS VOGT – pian

Program:

Enescu – Suita pentru orchestră nr. 2 în Do Major op. 20

Ravel – Concertul pentru pian în Sol Major

Stravinsky  Suita „Pasărea de foc“ (1910)

               

MIERCURI                          09.09                                                                                                                                 

Ora 17.00                                            Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

MUTTER’S VIRTUOSI

Dirijor şi solist: ANNE SOPHIE MUTTER

Program:

Mendelssohn –  Octet în Mi bemol Major op. 20

Previn – Nonet (new commission)

Vivaldi – „Il cimento dell’armonia e dell’inventione “ op. 8

Concertul nr. 1 în Mi Major op. 8 RV 269 ( Primăvara)

Concertul nr  2 în sol minor op. 8 RV 315 (Vara)

Concertul nr. 3 în Fa Major op. 8 RV 293 (Toamna)

Concertul nr. 4 în fa minor op 8. RV 297 (Iarna)

 

Ora 20.00                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“

Sala Mare a Palatului

LONDON SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor: ION MARIN

Solişti:

RENAUD CAPUÇON  vioară

GAUTIER CAPUÇON  violoncel

Program:

Brahms  Dublul concert pentru vioară, violoncel şi orchestră în la minor op.102
Mahler  Simfonia nr.5 în do diez minor

 

JOI         10.09                                                                                                                                 

Ora 17.00                                            Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

NEW EUROPEAN STRING CHAMBER ORCHESTRA

Dirijor și solist: DMITRY SITKOVETSKY

Program:

Shchedrin – „Russian Photographs“ pentru orchestră de coarde

Maistorovici – Concert Transilvan, pe teme românești de secolul XVII din codicele lui Căianu, pentru vioară și ansamblu de coarde (premieră mondială) – Laureat al Concursului Internațional „George Enescu” – ediția 2001

Ceaikovski – „Souvenir d’un lieu cher“ pentru vioară şi orchestră de coarde

Șostakovici  – „String Symphony“ op.73

 

Ora 20.00                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“

Sala Mare a Palatului

SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHESTRA – Concert  „In memoriam Gheorghe Halmos“

Dirijor: YURI TEMIRKANOV

Solistă: ELISABETH LEONSKAJA – pian

Program:

Enescu – Uvertura de concert „Pe teme în caracter popular românesc“ în La Major op. 32

Rachmaninov – Concertul nr. 2 pentru pian şi orchestră în do minor op. 18

Rimsky – Korsakov – Suita simfonică op. 35 „Sheherazade“

 

VINERI  11.09                                                                                                                                 

Ora 16.30                                            Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

KONZERTHAUSORCHESTER BERLIN

Dirijor: HORIA ANDREESCU

Solist: ARCADI VOLODOS – pian

Program:

Brahms – Concertul nr.2 pentru pian şi orchestră în Si bemol Major op.83

Dvorak – Simfonia nr. 9 în mi minor op.95

 

 

Ora 19.30                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“

Sala Mare a Palatului

SANKT PETERSBURG PHILHARMONIC ORCHSTRA

CORUL ACADEMIC RADIO

Dirijor: YURI TEMIRKANOV

Dirijorul Corului: DAN MIHAI GOIA

Solist: VALERY SOKOLOV – vioară (laureat al Concursului internațional „George Enescu“ – 2005 )

Program :

Ceaikovski – Concertul pentru vioară şi orchestră în Re Major op. 35

Șostakovici  – Simfonia nr. 13 în si bemol minor op. 113 „Baby Yar“

Solist – ALEXANDER VINOGRADOV

 

Ora 22.30                                            Seria “Concertele de la miezul nopţii”

Ateneul Român

ORCHESTRE DE CHAMBRE DE PARIS

Dirijor: Sir ROGER NORRINGTON

Solişti: DEBORAH NEMTANU, SARAH NEMTANU

Program:

C.P.E. Bach – Simfonia în si minor H 661

J. S. Bach – Concertul pentru vioară şi orchestră în Mi Major BWV 1042

Solistă: SARAH NEMȚANU – vioară

W.C. Bach – Simfonia în Fa Major

J. S. Bach  – Concertul pentru vioară şi orchestră în la minor BWV 1041
Solistă: DEBORAH NEMȚANU – vioară

C.P.E. Bach – Simfonia în Do Major H 659

J. S. Bach – Concertul pentru 2 viori în re minor BWV 1043
Soliste: DEBORAH NEMŢANU– vioară, SARAH NEMŢANU – vioară

 

 

SÂMBĂTĂ                          12.09                                                                                                                                 

Ora 11.00                                          Seria „Concertele de dimineaţă

Sala Mică a Palatului

ORCHESTRA NATIONALĂ DE CAMERĂ A REPUBLICII MOLDOVA

Dirijor: CRISTIAN FLOREA

Progam:  

Worlok – „Capriol suite“

Bartók – „Divertimento“ pentru orchestră de coarde în La op. 113

Enescu – Octuor în Do op. 7

 

Ora 16.30                                            Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

ORCHESTRA DE CAMERĂ BUCUREŞTI”

Dirijor: MĂDĂLIN VOICU

Solişti:  PIERRE AMOYAL  vioară

ȘTEFAN TARARA – laureat al Concursului Internațional „George Enescu” – ediția 2014

Program:

B. Marcelo  – Uvertura de concert pentru orchestră de coarde

Mozart – Concertone pentru două viori şi orchestră de cameră în Do Major K 190/186 E

Mozart  – Simfonia nr.40 în sol minor KV 550

 

 

Ora 19.30                                            Seria “Mari orchestre ale lumii”

Sala Mare a Palatului

BAYERISCHE STAATSOPER

Dirijor: CONSTANTINOS CARYDIS

Solist: PIERRE LAURENT AIMARD – pian

Program:

Enescu – Poemul simfonic „Isis“ (1923) – aranjament de Pascal Bentoiu – după  schițele compozitorului)          

Cu participarea Corului Academic Radio

Dirijor: DAN MIHAI GOIA                                                                            

Beethoven – Concertul nr. 5 pentru pian şi orchestră în Mi bemol Major op. 73

Șostakovici  – Simfonia nr. 5 în re minor op. 47

 

Ora 22.30                                            Seria „Concertele de la miezul nopţii“

ORCHESTRA AND CHOIR OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT

Dirijor: LAURENCE CUMMINGS

Program: Georg Friedrich Händel  – „Imnurile încoronării“

Concerto Grosso în re minor, op. 3 nr. 5

Trio Sonata în Sol Major, op. 5 nr. 4

Concertul pentru orgă în Fa Major, op. 4 nr. 4

Concertul pentru orgă în sol minor, op. 7 nr. 5

Concerto Grosso în La Major, op. 6 nr. 11

Concerto Grosso în Si bemol Major, op. 3 nr. 2

 

DUMINICĂ                         13.09                                                                                                                                 

Ora 11.00                                            Seria „Muzica secolului XXI“

Sala Mică a Palatului

„DELIAN“ Quartet

Program:

Sibelius – “Andante festivo”

Șostakovici  – Cvartetul nr. 4 în Re op. 83

Șostakovici  – „Theatrial suite“, scene din „Hamlet“ şi „Comedia umană“

Enescu – Cvintet cu pian în la minor op.29

Invitat: PAVEL GILILOV – pian

 

Ora 16.30                                                Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

„LES DISSONANCES“

Solist: DAVID GRIMAL – vioară

Program:

Debussy  – „La Mer“  L 109

Enescu –  „Caprice Roumain“ pentru vioară şi orchestră (orchestrație de Cornel Țăranu, după schițele compozitorului)

Beethoven  – Simfonia nr. 5 în do minor op. 67

 

Ora 19.30                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“

Sala Mare a Palatului

BAYERISCHE STAATSOPER

Dirijor: SEBASTIAN WEIGLE

Corul Academic Radio

Dirijor: DAN MIHAI GOIA

Program: Strauss – „Elektra“ (varianta concertantă)

Solişti:

Elektra  – ELENA PANKTRATOVA – soprană

Chrysothemis  –  ANNE SCHWANEWILMS – soprană

Klytaemnestra  – AGNES BALTSA – mezzo–soprană

Orest  – RENE PAPE – bariton

 

Ora 22.30                                            Seria „Concertele de la miezul nopţii“

Ateneul Român

ORCHESTRA AND CHOIR OF THE AGE OF ENLIGHTENMENT

Dirijor: IVOR BOLTON

Program: Händel – „Saul“

Solişti:

CHRSITOPHER PURVES – Saul

LUCY CROWE – Merab

SOPHIE BEVAN – Michal

PAUL APPLEBY – Jonathan

IESTYN DAVIES – David

 

LUNI                                     14.09    

Ora 17.00                                            Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

„LES DISSONANCES“

Solist: XAVIER PHILLIPS – violoncel

Program:

Schnittke – Moz-Art à la Haydn

Enescu  – Simfonia concertantă pentru violoncel şi orchestră în si minor op. 8

Brahms – Simfonia nr. 1 în do minor op. 68

 

Ora 20.00                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“

Sala Mare a Palatului

CORUL ŞI ORCHESTRA FILARMONICII „GEORGE ENESCU“

Dirijor: LEO HUSSAIN

Dirijorul corului: IOSIF ION PRUNNER

Program: Alban Berg – „Wozzeck”

Solişti:

MICHAEL VOLLE – Wozzeck – bariton

EVELYN HERLITZIUS – Maria – soprană

NN  – Fiul Mariei

ARNOLD BEZUYEN – Capitanul – tenor

MARTIN WINKLER– Doctorul – bas

MARIUS VLAD BUDOIU – Tambur Major – tenor

COSMIN IFRIM – Andres – tenor

MARIA JINGA – Margret – contraalto

VALENTIN VASILIU – Primul ucenic –bas

SERBAN VASILE – Al doilea ucenic – bariton

COSMIN IFRIM – Nebunul – tenor

 

MARŢI                                 15.09                                                                                                                                 

Ora 17.00                                            Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

MONTE CARLO PHILHARMONIC

Dirijor: GIANLUIGI GELMETTI

Solist: DAVID GARRETT – vioară

Program:

Enescu – Balada pentru vioară şi orchestră (1895)

Bruch – Concertul pentru vioară şi orchestră în sol minor op. 26

Ravel –  Alborada del gracioso

Ravel – Pavană pentru o infantă defunctă

Ravel – Bolero

 

Ora 20.00                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“

Sala Mare a Palatului

WIENER PHILHARMONIKER

Dirijor: SEMYON BYCHKOV

Solistă: ELISABETH KULMAN – soprană

Program:.

Wagner – „Wesendonck– Lieder“ WWV 91

Ceaikovski – Simfonia nr. 6 în si minor op. 74 „Pathétique“

 

MIERCURI                          16.09                                                                                                                                 

Ora 17.00                                            Seria “Recitaluri şi concerte camerale” –

Ateneul Român

MONTE CARLO PHILHARMONIC

Dirijor: CRISTIAN MANDEAL

Program:

Bartók – Hungarian Sketches (1931) Sz. 97, BB 103

Enescu – Suita nr.3  în Re Major op. 27 („Săteasca“)

Mahler – „Das Lied von der Erde“

Solişti:

RUXANDRA DONOSE – mezzosoprană

VINCENT WOLFSTEINER– bariton

 

Ora 20.00                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“

Sala Mare a Palatului

WIENER PHILHARMONIKER

Dirijor: SEMYON BYCHKOV

Solistă: VALENTINA NAFORNITA– soprană

Program:

Haydn – Simfonia nr. 44 în mi minor H 1/44

Enescu – „7 lieduri pe versuri de Clément Marot“ op. 15

Brahms  – Simfonia nr. 3 în Fa Major op. 90

 

JOI                                         17.09                                                                                                                                 

Ora 16.00                                            Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

MOZARTEUMORCHESTER SALZBURG

Dirijor: THOMAS DAUSGAARD

Solist: DAN GRIGORE – pian

Program:

Mozart – Uvertura la „Don Giovanni“  K527

Mozart – Concert pentru pian şi orchestră nr. 23 în La Major KV 488

Beethoven – Simfonia nr. 7 în La Major Op. 92 

 

 

Ora 20.00                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“

Sala Mare a Palatului

ROYAL LIVERPOOL SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor: VASILY PETRENKO

Solist: ALEXANDRU TOMESCU – vioară

Program:

Respighi – Poemul simfonic „Fontane di Roma“

Glazunov – Concertul pentru vioara şi orchestră în la minor op. 82

Rachmaninov – Simfonia nr. 1 în do minor, op. 13

 

VINERI                 18.09                                                                                                                                 

Ora 16.30                                            Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

BASEL CHAMBER ORCHESTRA

Dirijor: HEINZ HOLLIGER

Solist: ANDRÁS SCHIFF– pian

Program:

Holliger – „Meta Arca“ pentru 14 viori ( p.a.)

Schumann – Concertul pentru pian şi orchestră în la minor op. 54

Mendelssohn-Bartholdy – Simfonia nr. 3 în la minor op. 56 „Scottish“

 

Ora 19.30                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“

Sala Mare a Palatului

ROYAL LIVERPOOL SYMPHONY ORCHESTRA

Dirijor: VASILY PETRENKO

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU”

Dirijorul Corului: ION IOSIF PRUNNER

Solist: SIMON TRPCESKI – pian

Program:

Rachmaninov – Concertul nr. 3 pentru pian şi orchestră în re minor op. 30

Enescu – Simfonia nr. 3 în Do Major op. 21

 

Ora 22.30                                            Seria „Concertele de la miezul nopţii“

Ateneul Român

ACADEMY OF ANCIENT MUSIC

Dirijor: RICHARD EGARR

Program:  Monteverdi  – „Încoronarea Poppeei“

Solişti:

Poppea  –  LOUISE ALDER                                           Ottone  – IESTYN DAVIES

Amore & Damigella – SOPHIE JUNKER                  Arnalta  – PAUL AGNEW

Nerone – SARAH CONNOLLY                                    Seneca  – METTHEW ROSE

Littore & Mercurio – ASHLEY RICHES

 

SÂMBĂTĂ                          19.09                                                                                                                                 

Ora 11.00            Seria „Concertele de dimineaţă

Sala Mică a Palatului

AD LIBITUM“ Quartet

ALEXANDRU TOMESCU, ȘERBAN MEREUȚĂ, BOGDAN BISOC, FILIP PAPA

Program:

Ravel – Cvartet

Bartók  – Cvartetul nr. 6 op. Sz 114, BB 119

Elgar – Cvintetul cu pian op. 84 în la minor

Invitată: ALEXANDRA DARIESCU – pian

 

Ora 16.30                            Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

Recital PIOTR ANDERSZEWSKI – pian

Program: TBA

 

Ora 19.30                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“

Sala Mare a Palatului

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Dirijor: ANDRIS NELSONS

Solistă: JANINE JANSEN – vioară

Program:

Bartók – Concertul nr.1 pentru vioară şi orchestră Sz 36, BB 48a

Șostakovici  – Simfonia nr. 7 în Do Major op.60 „Leningrad“

 

Ora 22.30                                            Seria „Concertele de la miezul nopţii“

Ateneul Român

ACADEMY OF ANCIEN MUSIC

Dirijor: RICHARD EGARR

Program: Monteverdi  – „Il ritorno d’Ulisse in patria“

Solişti:

Ulisse – IAN BOSTRIDGE                                             Amore & Melanto – SOPHIE JUNKER

Peneloppe – NATHALIE STUZMANN                     Tempo/Nettuno/Antinoo – LUKAS JAKOBSKI

Minerva – ANNA PROHASKA

DUMINICĂ                         20.09                                                                                                                                 

Ora 11.00          Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

MICHELANGELO Quartet

MIHAELA MARTIN, DANIEL AUSTRICHNOBUKO IMAIFRANS HELMERSON

Program:

Bartók – Cvartetul nr. 1 op.7 Sz 40 , BB 52

Șostakovici  – Quartet no. 3 in Fa Major, op. 73

Dvorak – Cvartetul nr. 12 op. 96, în Fa Major „American“

 

Ora 16.30                                            Seria „Recitaluri şi concerte camerale“

Ateneul Român

Recital CHRISTIAN ZACHARIAS – pian

Program:

Brahms  – Rapsodia în si bemol minor op. 79/1
Schumann  – „Kreisleriana“

Brahms  – Rapsodia în sol minor op. 79/2

Schubert  – Sonata în Si bemol Major D960

 

Ora 19.30                                            Seria „Mari orchestre ale lumii“

Sala Mare a Palatului

ROYAL CONCERTGEBOUW ORCHESTRA AMSTERDAM

Dirijor: ANDRIS NELSONS

Program:

Brahms –Simfonia nr. 2 în Re Major, op. 73

Enescu – Rapsodia nr. 2 în Re Major op. 11

Ravel  –  „Daphnis şi Chloé“ Suita nr. 2

 

ALTE EVENIMENTE

 

CLUJ

MARTI                  01.09                                                                                                                  

Filarmonica „TRANSILVANIA“ din Cluj

Dirijor: PETER RUZICKA

Program:

Enescu/ Bentoiu – Simfonia nr. 4

Ruzicka  – „Clouds“ pentru cvartet de coarde şi orchestră (2013)

Bartók – „Kossuth“ – poem pentru orchestră

 

BUCUREȘTI

DUMINICĂ 06.09

CORUL FILARMONICII „GEORGE ENESCU“

Biserica Sf. Iosif

J.S. Bach – Motets for mixed voices                                                                                                                                   

 

BRAȘOV

DUMINICĂ 06.09

FILARMONICA DIN BRAȘOV

Kamerata Kronstadt
solist Stefan Tarara – laureat al sectiunii vioara, Concursul George Enescu 2014
program:
Corelli – Concerto grosso op.6, nr.3
Respighi – Antiche danze ed arie: suite 3
Vivaldi – Anotimpurile

 

IAŞI

MIERCURI 09.09

Filarmonica „Moldova“ din Iaşi

Dirijor – ADRIAN PETRESCU

Solist: ȘTEFAN TARARA – Laureat al Concursului de Vioară „G. Enescu“ – ediția 2014

Program:

Glinka – Uvertura la opera „Ruslan şi Ludmila“

Concert pentru vioară şi orchestră (TBA)

Sostakovici  – Simfonia nr. 10 în mi minor op.93

 

PLOIEŞTI

JOI 17.09                                                                                                                                          

FILARMONICA „PAUL CONSTANTINESCU“ Ploieşti

Dirijor: RADU POSTAVARU

Program:

Silvestri – Trei piese pentru orchestră de coarde op. 4 nr. 2

Capoianu – Divertimento pentru orchestră de coarde şi două clarinete

Solişti:

AURELIAN OCTAV POPA

EMIL VIŞENESCU

Dediu – „Plastic–Rock” Concerto pentru flaut, vioară şi orchestră de coarde

Solişti:

IONUT ŞTEFĂNESCU

GABRIEL CROITORU

P. CONSTANTINESCU – Concertul pentru orchestră de coarde

 

SPECTACOLE DE  OPERĂ

 

2.09 & 03.09 – OEDIPE (GEORGE ENESCU)

8.09 & 9.09 – TRAVIATA (GIUSEPPE VERDI)

11.09 & 17.09 – FALSTAFF (GIUSEPPE VERDI)

 



Acest articol este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.


Nu rata urmatoarele articole Catchy!

Inscrie-te la newsletterul gratuit. Avem surprize speciale in fiecare zi pentru cititorii nostri.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • RSS
1,503 views

Your tuppence

My two pennies

* required
* required (confidential)

catchy.ro