Am întâlnit-o în mediile reale, virtuale și în viața mea. Și anume: obiceiul ciudat și bolnăvicios de a-și distruge relația sau chiar marea dragoste povestindu-i bărbatului de lângă suflet amănunte din relațiile/iubirile anterioare. Și nu doar mici amănunte, ci povești în toată regula – cu detalii precise anatomice, fiziologice, profesionale, emoționale și contabile. Oare, mai fetelor, nu v-au avertizat mamele, prietenele și vecinele, că acesta este drumul sigur spre dezastru?
Un bărbat îndrăgostit are nevoie internă să știe doar două lucruri importante: 1. că este pe locul unu în viața și inima ta, femeie, și 2. că toți ceilalți dinaintea lui sunt egali cu zero în inima și viața ta. Este atât de simplu. N-o fi chiar așa? Minte-l frumos.
Tu, dragă doamnă, îl vei asigura că el face dragoste ca un zeu, dar cândva ai cunoscut unul care era bine dotat; el va reține, va stoca și va rumega ideea că este pe locul doi, pentru că altul o avea mai mare și tu te gândești la respectivul. Tu îi vei spune că-l admiri pentru cât muncește, dar ai avut un iubit director - el va nota că este pe locul doi la capitolul financiar și își va urî slujba în care nu e destul de director. El te va duce la 2 Mai să te sărute pe dig, iar tu îi vei povesti cum ai fost în vacanță în Spania cu un iubit și să vezi dragă ce palmieri mișto erau acolo! Ce va reține el? Crezi că va empatiza cu experiență ta botanică? Va pricepe negreșit că e pe locul doi și că tu ți-ai trăit deja cele mai frumoase clipe la mare cu altul. Și tot așa.
Faptul că se va simți comparat și declasat îl va macina ușurel; drumul spre certuri și reproșuri se deschide, asigurările tale nu-l vor convinge niciodată, dar niciodată. Apoi eșecul și regretul. Desigur că rezolvarea este simplă și la îndemână: îl declari paranoic și gata! Citeam tot în această simpatică revistă virtuală niște sfaturi de la doamne pentru doamne, dau copy la sfatul nr. 8: “Nu te confesa niciodată până la indecență.” Deci, cum e cu toate poveștile ce duc spre paranoia? De ce? (curiozitate masculină, dacă nu va e cu supărare)
Un cititor
Și tu poți scrie pe Catchy! Trimite-ne textul pe office@catchy.ro.
Citiţi şi
Să nu tragi de o femeie, să nu-i cerșești iubirea, să nu-i cazi la picioare…
Acest articol este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.