A început a XV a ediție a Festivalului Enescu

Catchy

6 August 2014

Pe 5 august, la Sinaia, a început cea de-a XV-a ediție a celui mai important festival muzical estival rezervat muzicii clasice – Festivalul Internațional “Enescu şi muzica lumii”. Anul acesta, centrul festivalului este la Sinaia, iar cele peste 20 de concerte se vor ține și la Bușteni, Brașov, Sibiu sau București. Afișul festivalului este impresionant: peste 500 de muzicieni, soliști de renume și cele mai puternice orchestre de tineret din România, Franța, Moldova și Spania. Iată programul festivalului, care se va încheia pe 27 august cu un concert la Ateneul Român.

Enescu

Marţi 5 august – Sinaia – Sala Casino, ora 19

Orchestra Naţională de Tineret a Spaniei

Dirjor Lutz Köhler

Richard Strauss – Till Eulenspiegel, op. 28

Joaquín Turina – Sinfonía Sevillana, op. 23

Jesús Guridi – Diez Melodías Vascas

Richard Strauss – Suite de Der Rosenkavalier, op. 59

Miercuri 6 august – Bucureşti – Ateneul Român , ora 19

Orchestra Naţională de Tineret a Spaniei

Dirjor Lutz Köhler

Richard Strauss – Till Eulenspiegel, op. 28

Joaquín Turina – Sinfonía Sevillana, op. 23

Jesús Guridi – Diez Melodías Vascas

Richard Strauss – Suite de Der Rosenkavalier, op. 59

Joi 7 august – Sinaia – Sala Casino, ora 19

Generaţia mileniului lll

Magor Szasz – contrabass

La pian Viorica Boerescu

J. M. Sperger – Sonata in Re major

Hans Fryba – Suita in stil vechi ( Allemande si Gigue)

Giorgi Makhoshvili – Regreps pentru contrabas solo

Giovanni Bottesini – Capriccio di bravura

Peteris Vasks – Bass trip

Cosmina Antonia Stancu – mezzosoprană

La pian Violetta Stefanescu

Nicolae Bretan – In parcul Luxemburg

Tiberiu Brediceanu – Bade pentru ochii tai

Nicolae Bretan – Stelele-n cer

N. Vaccai – Aria” Ah! se tu dormi svegliati” din opera Romeo si Julieta

G.F.Haendel – Aria “Pena tiranna”

Fernando Obradors – Liedul “El vito”

Georges Bizet – Habanera

Vicenzo Di Chiara – “La Spagnola”

Vineri 8 august – Sinaia – Sala Casino, ora 19

Generatia mileniului lll si muzica de cameră

Dan Iulian Druţac , Beatrice Gagiu, Gore Dumitriţa , Mădălina Ivancia, Irina Barbu, Izabela Ghergu , Mihaela Mitrofan , Marius Malanetchi

La pian : Ioana Mândrescu

Bach, Ravel, Vladigherov, Popper, Saint Saens, Ceaikovski

Sâmbătă 9 august – Sinaia – Sala Casino , ora 19

Orchestra Romanian Sinfonietta

Dirijor Horia Andreescu

Solista Elisabeth Leonskaja – pian

Seară Ludwig van Beethoven

Creaturile lui Prometeu ( fragmente)

Concertul nr. 2 pentru pian si orchestră în Si bemol major, op.19

Sinfonia nr 4, în Si bemol major, op. 60

Duminică 10 august – Braşov – Sala Patria , ora 19

Orchestra Romanian Sinfonietta

Dirijor Horia Andreescu

Solistă Elisabeth Leonskaja – pian

Seară Ludwig van Beethoven

Creaturile lui Prometeu ( fragmente)

Concertul nr. 2 pentru pian si orchestră în Si bemol major, op.19

Sinfonia nr 4, în Si bemol major, op. 60

Duminică 10 august – Sinaia – Sala Casino , ora 19

Generatia mileniului lll

Radu Kis – vioara

Alexandru Bişoc – vioara

Adriana Gabrian – vioara

Cornelius Zirbo – violoncel

Loredana Hreciniuc – oboi

La pian Ioana Mândrescu

Mozart, Bazzini, Wieniawski, Saint Saens, Paganini

Orchestra Junior

Dirijor Gabriel Bebeşelea

Solistă Maria Marica – vioară

Leopold Mozart- Simfonia copiilor

Vivaldi – Anotimpurile “Vara”

W.A. Mozart – Simfonia nr. 29

Luni 11 august – Sibiu – Sala Thalia, ora 19

Orchestra Romanian Sinfonietta

Dirijor Horia Andreescu

Solistă Elisabeth Leonskaja – pian

Seară Ludwig van Beethoven

Creaturile lui Prometeu ( fragmente)

Concertul nr. 2 pentru pian si orchestră în Si bemol major, op.19

Sinfonia nr 4, în Si bemol major, op. 60

Luni 11 august- Sinaia- Sala Casino , ora 19

Generatia mileniului lll

Valentina Sviatlovskaia – vioara

Adela Liculescu – pian

Eugene Ysaye – Trei sonate pentru vioară solo

L.van Beethoven – Sonata op.57, in fa minor, “Appassionata”

F. Liszt – Balada a doua în si minor

A. Skriabin – Sonata nr. 4, in fa # major, op. 30,

Marţi 12 august – Sinaia – Sala Casino , ora 19

Capodopere ale muzicii de cameră

In memoriam Marius Nichiteanu

Liviu Prunaru – vioară

Valentina Sviatlovskaia – vioară

Cristian Ifrim – violă

Andra Schlütter – violă

Cristian Andriş – violă

Marin Cazacu -violoncel

Ştefan Cazacu – violoncel

Maruxa Llorente – pian

Program :

Frank Bridge – “Lament”

R. Schumann – Cvintetul cu pian , op. 44

J. Brahms – Sextetul nr. 1, in Si bemol major, op. 18

Miercuri 13 august – Bucureşti , Ateneul Român, ora 19

Capodopere ale muzicii de cameră

Liviu Prunaru – vioară

Valentina Sviatlovskaia – vioară

Cristian Ifrim – violă

Andra Schlütter – violă

Cristian Andriş – violă

Marin Cazacu -violoncel

Ştefan Cazacu – violoncel

Maruxa Llorente – pian

Program :

Frank Bridge – “Lament”

R. Schumann – Cvintetul cu pian , op. 44

J. Brahms – Sextetul nr. 1, in Si bemol major, op. 18

Joi 14 august – Sinaia – Sala Casino, ora 19

Generaţia mileniului lll

Andrei Licareţ – pian

J. Haydn – Variaţiuni in fa minor, Hob. XVll:6

J. Brahms – Şapte piese fantezii, op. 116

Fr. Chopin – Sonata nr. 3, în si minor, op. 58

Vineri 15 august – Sinaia – Sala Casino , ora 19

Valentin Gheorghiu – pian

Roxana Gheorghiu – pian

Marin Cazacu – violoncel

Dvorak, Ravel, Schubert, Ivanovici, V. Gheorghiu

Sâmbătă 16 august – Sinaia – Parcul D. Ghica, ora 19

De la clasic la divertisment

ORT Brass ensemble

ORT Folclor ensemble

Duminică 17 august – Sinaia – Castelul Peleș , ora 13

De la clasic la divertisment

ORT Brass ensemble

Luni 18 august – Busteni – Centrul Cultural Aurel Stroe, ora 19

Orchestra Română de Tineret

Dirijor Cristian Mandeal

L.van Beethoven – Simfonia a V-a, în do minor, op. 67

D. Sostakovici – SImfonia nr. 5, în re minor, op. 47

Luni 18 august – Sinaia – Sala Casino, ora 19

Avanpremieră la Concursul International “G.Enescu”

Octavian Lup – violoncel

Mircea Dumitrescu – vioara

Lika Bibileishvili – pian

La pian Andrei Licareţ şi Verona Maier

Bach, Schubert, Paganini, Sarasate, Enescu, Beethoven, Liszt

Marţi 19 august – Sinaia – Sala Casino , ora 19

Orchestra Română de Tineret

Dirijor Cristian Mandeal

L.van Beethoven – Simfonia a V-a, în do minor, op. 67

D. Sostakovici – SImfonia nr. 5, în re minor, op. 47

Miercuri 20 august- Bucureşti – Ateneul Român, ora 19

Orchestra Română de Tineret

Dirijor Cristian Mandeal

L.van Beethoven – Simfonia a V-a, în do minor, op. 67

D. Sostakovici – SImfonia nr. 5, în re minor, op. 47

Marţi 26 august – Sinaia – Sala Casino , ora 19

Orchestra Naţională de Tineret a Franţei

Dirijor Dennis Russell Davies

Solista Maki Namekawa – pian

Program:

John Adams – Chairman Dances

Igor Stravinsky – Concertul pentru pian si orchestra de suflatori

J. Brahms – Simfonia nr. 2 , in Re major, op. 73

Miercuri 27 august – Bucureşti – Ateneul Român, ora 19

Orchestra Naţională de Tineret a Franţei

Dirijor Dennis Russell Davies

W.A. Mozart – Maurerische Trauermusik

Richard Strauss – Poemul simfonic “Also sprach Zarathustra”, op. 30

Thierry Escaich – Suita simfonică din opera Claude

pauză

Camille Saint Saens – Simfonia nr 3, în do minor, op. 78

Solist la orgă Thierry Escaich



Citiţi şi

România, între ospitalitate şi decor

20 mai – Noaptea Muzeelor

Braşovul, pe harta mondială a maratoanelor

Acest articol este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.


Nu rata urmatoarele articole Catchy!

Inscrie-te la newsletterul gratuit. Avem surprize speciale in fiecare zi pentru cititorii nostri.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • RSS
338 views

Your tuppence

My two pennies

* required
* required (confidential)

catchy.ro