Nici depresia nu mai e ce a fost! La fel şi iubirea, considerată, de altfel, o formă de depresie. Eu aş numi-o psihoză, dar, na, nu sunt savant şi nu mă ocup cu studii d’astea. Eu mă ocup cu selfie-uri! Înainte se trata omu’ de depresie cu diverse substanţe, mai mult sau mai puţin interzise, cu sau fără prescripţie medicală – ceea ce mi se pare super tare – şi, cu puţin noroc, le luai şi compensate sau cu şedinţe de psihoterapie. Acum, însă, depresivii se tratează online, de cele mai multe ori pe Facebook (logic) cu citate siropoase (mereu mă întreb cine rahat turcesc cu fistic şi apă de trandafiri creează tâmpeniile alea), melodii de perfuzie, dor şi jale, însoţite de statusuri pe măsură, văicăreli, jurăminte, promisiuni online, dezactivare de conturi şi blacklist-uri. Bă, băiatule, atâta suferă unele după foştii, actualii şi viitorii, că parcă mă simt şi eu trădată, minţită sau înşelată, le simt lipsa, le simt chiar şi parfumul, iar seara mă ia somnul greu, gândindu-mă „Pe unde o umbla pramatia?? O fi cu aia?? Sigur e cu aia!!”.
Noroc că există sms-ul de împăcare, de revenire la sentimente mai bune, evident postat şi el sub formă de print screen. Nu vă spun ce fluturi am în stomac, ce freamăt, ce emoţie simt când îl citesc şi îl recitesc. Dau chiar şi like! Zile în şir am simţit fluturaşii, până când un doctor insensibil, frustrat şi neîmplinit sufleteşte mi-a spus că am o ENTEROCOLITĂ! Am acceptat cu greu tratamentul şi regimul recomandat. Eram convinsă că sunt fiorii iubirii care mă lovesc în moalele capului, adâncul sufletului şi profunzimea intestinelor la fiecare cinci minute când verific Facebook-ul. Într-un final, am acceptat diagnosticul şi perfuzia care a alungat toţi fluturaşii, fiorii şi crampele.
Aştept cu nerăbdare următoarele episoade presărate cu trădări, like-uri pe care nemernicii le dau altor femei şi, în final, împăcarea. Eu mi-am pregătit pliculeţele cu săruri minerale, în cazul în care mă deshidratează iar fluturaşii!
Până la următoarea suferinţă online, mă delectez cu pozele cu buchete imense de trandafiri, inimioare, pipoţele, ficăţei şi alte organe vitale pe care doamnele şi domnişoarele, cândva suferinde la „corazon”, le postează acum sub genericul „Tot la mine se întoarce”.
Și tu poți scrie pe Catchy! 🙂 Trimite-ne textul pe office@catchy.ro.
Citiţi şi
Incel, hikikomori, băieți pierduți: o hartă a singurătății moderne
Gelozia – Anatomia unei emoții care ne tulbură relațiile
Ce înseamnă iubirea? Răspunsuri de la copii între 4 și 8 ani
Acest articol este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.