Italia: închisoarea pentru părinţii care îşi obligă copiii să devină vegani

15 August 2016

Deşi veganismul porneşte de la principiul că nu face rău, în Italia nu este deloc văzut aşa.

Un proiect de lege prevede o pedeapsă cu închisoarea de până la un an pentru părinţii care îşi supun copiii unei diete vegane, mai ales dacă aceştia se îmbolnăvesc în urma acesteia.

Propus de Elvira Savino, membră a partidului Forza Italia, proiectul de lege caracterizează dieta vegană ca fiind „nesăbuită” şi lipsită de nutrienţi esenţiali, precum fierul, zincul, calciul şi vitamina D. Spre sfârşitul acestui an, legea va ajunge în plenul Camerei Deputaţilor. Toate astea nu sunt întâmplătoare, în Italia fiind date publicităţii recent cazuri de copii subnutriţi care au avut nevoie de spitalizare în urma unei diete vegane, care exclude orice produs de origine animală, precum carnea, laptele, ouăle, mierea.

vegan-kids

Astfel, deşi tot mai mulţi oameni sunt adepţii acestei diete, cu rădăcini indiene şi mediteraneene, menite, printre altele, să protejeze şi mediul înconjurător, companiile şi guvernele încă discută argumentele pro şi contra ale acestui trend gastronomic.

Simultan însă, în opoziţie cu propunerea lui Savino, au fost propuse alte trei proiecte de lege menite să susţină dietele vegane şi vegetariene la nivel naţional (există o diferenţă între acestei tipuri de diete: lacto-ovo-vegetarienii consumă produse lactate şi ouă, lacto-vegetarienii consumă produse lactate, fără ouă, în timp ce veganii evită absolut toate produsele de origine animală).

Susţinătorii unui stil de viaţă sănătos insistă asupra faptului că dietele vegetariene şi vegane, dacă sunt corect urmate, sunt foarte sănătoase, inclusiv pentru copii. Totuşi, în ţările cu tradiţie în ceea ce priveşte consumul de carne, polemica rămâne deschisă. Cunoscutul chef Anthony Bourdain inclusiv a spus odată despre vegetarieni că sunt „duşmanul a tot ceea ce este bun şi decent în spiritul uman”.



Citiţi şi

Ce înseamnă iubirea? Răspunsuri de la copii între 4 și 8 ani

Viitorul care ne depășește? Episodul 3 – Elon Musk: omul care comprimă viitorul

Un bărbat, două femei și mai mulți copii

Acest articol este protejat de legea drepturilor de autor. Orice preluare a conținutului se poate face doar în limita a 500 de semne, cu citarea sursei și cu link către pagina acestui articol.


Nu rata urmatoarele articole Catchy!

Inscrie-te la newsletterul gratuit. Avem surprize speciale in fiecare zi pentru cititorii nostri.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • RSS

Your tuppence

My two pennies

* required
* required (confidential)

catchy.ro