Misterele menajerei agresate de fostul preşedinte FMI

25 May 2011

Anonimatul enigmaticei menajere de la hotelul newyorkez Sofitel, care a provocat scandalul în cazul fostului preşedinte al FMI, Dominique Strauss Kahn, şi lipsa oricăror informaţii privind acea femeie au reprezentat adevărate  provocări pentru presă şi opinia publică.

Jurnaliştii au descoperit că tânăra provine din cătunul Tchiakoulle, o localitate izolată din zona muntoasă Fouta Djallon, alcatuită din şapte case zidite şi vreo zece bordeie. Membrii familiei relatează că femeia n-a frecventat nicio şcoală în copilărie, iar singurele ei cunoştinţe provin de la cursurile religioase urmate în cătunul natal, unde a învaţat să recite versete din Coran.

Musulmană “foarte pioasă” şi la locul ei, s-a căsătorit la 17 ani şi a născut o fetiţă, dar fericirea nu i-a fost de lungă durată, căci soţul său a murit curând, ceea ce a determinat-o să emigreze în America.

Aflaţi mai multe despre misterioasa menajeră aici



Citiţi şi

De ce, în loc să ne bucure, ne sperie că trăim mai mult și ce-i de făcut

Austeritatea e pentru boi, nu pentru finuți

Pe 24 octombrie începe Les Films de Cannes à Bucarest


Nu rata urmatoarele articole Catchy!

Inscrie-te la newsletterul gratuit. Avem surprize speciale in fiecare zi pentru cititorii nostri.
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • LinkedIn
  • RSS

Your tuppence

My two pennies

* required
* required (confidential)

catchy.ro